Haber

Körfez-Çin ve Arap-Çin zirvelerine ilişkin görüşmeler yapılıyor

Kuveyt Dışişleri Bakanı Pir Salim Abdullah ile Çin’in Orta Doğu Özel Temsilcisi Zhai Jun, aralık ayında Riyad’da düzenlenmesi planlanan Körfez-Çin ve Arap-Çin doruklarını görüştü.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Dışişleri Bakanı Pir Salim Abdullah, ülkeyi ziyaret eden Çin’in Orta Doğu Özel Temsilcisi Zhai Jun ile bir araya geldi.

Görüşmede, aralık ayı başında Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’da Körfez-Çin ve Arap-Çin tepeleri yapılması tarafında ortak dilek lisana getirilerek, tepelere dair karşılıklı uyum hususları ele alındı.

İkili ayrıyeten, dost iki ülke ortasındaki münasebetlerin güçlendirilmesi ve tüm alanlarda geliştirilmesi imkanlarının yanı sıra bölgesel ve milletlerarası hususları kıymetlendirdi.

Öte yandan Umman Dışişleri Bakanlığı, pazar günü, ülkeyi ziyaret eden Çinli yetkili Zhai Jun ile bir ortaya gelen Dışişleri Bakanlığı Diplomatik İşler Müsteşarı Pir Halife el-Harisi’nin, Arap-Çin tepesi ve ortak ilgi alanına giren bir dizi bölgesel ve milletlerarası sıkıntı hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu