Haber

Sezonun ilk Fair Play / Adil Oyun Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Fair Play’i teşvik etmek ve ödüllendirmek hedefiyle başlatılan dönemin birinci Fair Play/Adil Oyun Mükafatları düzenlenen merasimle sahiplerine verildi.

TFF Hasan Doğan Ulusal Ekip Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen ödül merasimine TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, idare şurası üyeleri, A Ulusal Futbol Kadrosu oyuncuları ve teknik heyeti, Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu, Sivasspor Lideri Mecnun Odyakmaz, Konyaspor Lideri Fatih Özgökçen, HangiKredi Ümraniyespor Lideri Tarık Aksar, Galatasaray İkinci Lideri Metin Öztürk, Başakşehir Asbaşkanı Ömer Faruk Ayvacı, Fenerbahçe İdare Şurası Üyesi Ahmet Ketenci, Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı, Kayserispor Teknik Yöneticisi Çağdaş Atan, Sivasspor Teknik Yöneticisi İstek Çalımbay ve davetliler katıldı.

Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Konseyi tarafından Kadro, Futbolcu, Teknik Yönetici, Başkan/Yönetici ve Taraftar olmak üzere 5 kategoride belirlenen dönemin birinci Fair Play / Adil Oyun Mükafatları, Ağustos ve Eylül ayında oynanan maçları kapsıyor.

“Bu alçak saldırıyı gerçekleştirenleri şiddetle kınıyor, terörü lanetliyorum

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşları anarak konuşmasına başlayan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, “Bu alçak saldırıyı gerçekleştirenleri şiddetle kınıyor, terörü lanetliyorum. Acımız büyük. Millet olarak birlik ve beraberliğimize kasteden bu hücumlardan her vakit daha büyük birlik olarak çıkmayı başardık. Türk Futbol Ailesi olarak bir ortaya geldiğimiz bugünde de ulusal birlik ve beraberliğimize kasteden hainlere en güçlü karşılıklardan birini veriyoruz. Dün olayı öğrendikten çabucak sonra Türkiye Futbol Federasyonumuzun irtibat araçlarından hain saldırıyı kınayan, kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileyen bildirilerimizi yayınladık. Akabinde akından birkaç saat sonra oynanması gereken Beşiktaş – Fraport TAV Antalyaspor maçını devletimizin yetkilileri ve kulüplerimiz ile görüşerek ileri bir tarihe erteledik” dedi.

“Futbol ailesinin mesajını daha yüksek sesle dile getirmek için bir araya geldik”

Futbol ailesinin iletisini daha yüksek sesle lisana getirmek için bir ortaya geldiklerini söz eden Büyükekşi şöyle konuştu:

“Sporun her kolunda olduğu üzere futbolda da oynanan müsabakada ortaya konan çabayı, golleri, asistleri, galibiyetleri ve yenilgileri manalı kılan en değerli öge Fair Play’dir. Amatöründen profesyoneline, en üst liginden en alt ligine, tüm futbol kulüplerinin liderleri, yöneticileri, teknik adamları, futbolcuları ve hatta taraftarlara düşen misyon, hayatın her alanında olduğu üzere grupları için sporu güzelleştiren kozmik kavram olan Fair Play / Adil Oyun çerçevesinde oyunun kurallarına ve karşı gruba hürmet çerçevesinde hareket etmeleridir. Dünyanın en büyük sanayilerinden biri haline gelen futbolda, yönetici, teknik yönetici ve futbolcuların, başta çocuklar ve gençler olmak üzere takipçileri olan milyonlarca insan için rol model olduklarını unutmamaları gerekiyor. Bilhassa çocuklarımızın birlikte büyüyecekleri sağlam pahalara sahip olmaları gerekmektedir. Futbol bir ekip sporu olarak disiplin, hürmet, kadro ruhu ve Fair-Play’in oyunda ve hayatta ne kadar gerekli olduğunu anlamalarını sağlamaktadır. Bu doğrultuda futbolun tüm paydaşlarının hem saha içinde hem de saha dışında çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olacak davranış ve telaffuzlar sergilemeleri çok kıymet taşımaktadır.”

“Kötüden örnek olmaz. Federasyon olarak iyiyi ödüllendirerek, doğru rol modeller vermek istiyoruz”

Çağdaş bir futbol kültürü yaratmak için müsamaha, barış ve kardeşliğin futbolun en kıymetli pahaları olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen TFF Lideri, “Fair Play’in hem futbolumuzu geliştirmede ve güzelleştirmede hem de futbolumuzun marka bedelini artırmada çok değerli bir yer tuttuğunu düşünen bir federasyon olarak, ligimizin bu prensiplere uygun hareket eden isimlerini ödüllendirmek ve futbolseverlere rol model olarak sunmayı maksat edindik. Berbattan örnek olmaz. Federasyon olarak iyiyi örnek vererek, iyiyi överek, kamuoyuna, futbol ailesine, bilhassa çocuklarımız ve gençlerimize gerçek rol modeller vermek istiyoruz. Futbol alanlarındaki hoş hareketlerin kamuoyunda konuşulması ve Fair Play’in yaygınlaşması amacıyla birbirinden değerli isimlerden oluşturduğumuz Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu, belirli aralıklarla önemli kriterlere göre 5 kategoride Süper Lig’in Fair Play / Adil Oyun mükafatına layık olan isimlerini belirlemeye başladı. Heyetimizin pahalı üyeleri Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Attila Gökçe, Ömer Üründül, Ali Erten, Banu Yelkovan ve Berrin Altınöz’e de Türk futboluna bu değerli katkıları için huzurlarınızda bir sefer daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

“Maçın hemen ardından hakemle ilgili konuşma kültürünü artık değiştirmemiz gerekiyor”

Federasyon olarak vazifeye geldikleri günden bu yana aldıkları tüm kararlarda adalet düzeneğini öne çıkarmaya çalıştıklarının altını çizen Mehmet Büyükekşi, “Bu ödüllerde de Adil Oyun ve adaleti öne çıkararak; en centilmen futbolcu, en centilmen teknik yönetici, en centilmen yönetici, en centilmen ekip ve en centilmen taraftarı ödüllendirmek, Türk futbol ailesine örnek olmalarını sağlamak. Tabi ki Adil Oyunu ön planda tutarken, oyunu eşitlik ve adaletin dışına çıkartan, futbolu çirkinleştiren makus örnekleri de artık konuşmamız ve engellememiz gerekiyor. Oyunu yavaşlatmak için sakatlığı olmadığı halde yerde yatan; rakip kadroda oynayan meslektaşının haksız yere kart görmesi için hakemi aldatmaya çalışan; birbirine ve hakeme berbat kelam ve telaffuzlarda bulunan tüm futbol paydaşlarını bir defa daha Fair Play’e yani Adil Oyuna davet ediyorum. Türk futbolunun imaj ve kıymetine ziyan veren öbür bir bahis da maç sonunda yapılan açıklamalar. Futbolcular, teknik yöneticiler, kulüp lideri ve yöneticilerin maçın çabucak akabinde hakemle ilgili konuşma kültürünü artık değiştirmemiz gerekiyor.” sözlerini kullandı.

“Futbol ailesini Fair Play’a teşvik etmek istiyoruz”

Ligimizin birinci 8 haftasının değerlendirmesi sonucunda ise dönemin birinci Fair Play / Adil Oyun ödüllerinin kazananları belirli oldu. Biz de federasyon olarak ödül kazanan isimleri hem manevi hem de maddi taraftan ödüllendirerek, futbol ailesinin futbolcularını, teknik yöneticilerini, kulüplerini, kulüp liderlerini, taraftarlarını Fair Play’a teşvik etmek istiyoruz. Alanda rekabetin Fair Play ruhu ile gelişerek futbolumuzda kalitenin, marka bedelinin artmasını diliyorum.” dedi.

“Gelecek haftalarda aday sayısının artması en büyük temennim”

Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

Gelecek haftalar için temennim ise mükafatlar için aday sayısının artması ve heyetimizin aday çokluğu nedeniyle hangi isme ödül vereceğini seçmekte zorlanmasıdır. Bu his ve fikirlerle sizleri hürmetle selamlıyor, tekrar ve altını çizerek dün İstanbul’da yaşadığımız hain terör saldırısını kınıyor, terörü lanetliyor, kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabır, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.”

Tamer Yılmaz: “Fair Play ruhu her ne pahasına olursa olsun kazanmayı reddeder”

TFF Fair Play ve Sorumluluk Konseyi Lideri Prof. Dr. Tamer Yılmaz da konuşmasına, Albert Camus’un ‘Futbol sadece bir oyun değil yaşam biçimidir’ kelamıyla başlayarak, “Fair Play ise adil ve dürüst oyundur. Evvel kendinize adil olmanız gerekir sonra hasebiyle başkalarına; yani rakibine yani ekip arkadaşına, hakemlere, izleyicilere ve tabi ki en çokta kamuoyu için dürüst ve adil olmanız gerekir. Hürmete dayanan bir hayat görüşüdür Fair Play. Futbolla başlar, sporla ve toplumun tüm bölümlerine yayılır. Bu görüş, yani Fair Play ruhu her ne kıymetine olursa olsun kazanmayı her ne değerine olursa olsun başarılı olmayı reddeder. Bu kavram yalnızca atletler için değil, yöneticiler, hakemler, taraftarlar, teknik yöneticiler ve tabi ki medya kuruluşları için de geçerlidir. TFF Fair Play heyetimiz kıymetli mesai arkadaşlarımız çok ince eleyip, sık dokuyarak üzerlerine yüklenen sorumluluğun şuurunda, ölçülebilir, gözlenebilir ve tabi ki vicdanen hissedilebilir birtakım kurallıkları öncelikle koydu. Sonra bu kurallara nazaran en çentilmen yani en sportmen yani Fair Play’e uygun davranan futbol kadrosunu, teknik yöneticisi, futbolcuyu, kulüp liderini yahut yöneticisini ve taraftarını belirledi. Ve bunu her ay yapmaya devam edecek.” Tabirlerini kullandı.

Ödülleri TFF Lideri Mehmet Büyükekşi verdi

Törende ödül sahiplerine mükafatları TFF Lideri Mehmet Büyükekşi tarafından verildi. Trabzonspor ve A Ulusal Ekibimizin futbolcusu Uğurcan Çakır’a ayın futbolcusu, Yukatel Kayserispor Teknik Yöneticisi Çağdaş Atan’a ayın teknik yöneticisi ve Otomobilim.com Konyaspor Kulübü Lideri Fatih Özgökçe’e ayın lideri mükafatı verildi. Ayın ekibi seçilen Demir Küme Sivasspor’un mükafatını kulüp lideri Mecnun Otyakmaz, ayın taraftarı seçilen Medipol Başakşehir Futbol Kulübünün mükafatını Asbaşkan Ömer Faruk Ayvacı aldı.

Uğurcan Çakır: “Mutlu ve gururluyum”

Üstün Lig’de Adana Demirspor maçı öncesinde Adana ekibinin eski emektar futbolcularından Hasan Sınmaz’ın elini öperek mükafatı almaya hak kazanan ulusal kaleci Uğurcan Çakır, “Milletimizin başı sağ olsun. Çok üzgünüz. Böyle anlarda konuşmak zor oluyor. Biz kazanmak için oynuyoruz ama bizi biz yapan değerli unutmamalıyız. Bu ödülü aldığım için mutlu ve gururluyum. Çocuğuma bırakabileceğim önemli bir ödül olacak” diye konuştu.

Ahmet Ağaoğlu: “Dünya yıldızı olabilirsiniz ama bir atlet olmak için fazlasına ihtiyacınız var

Saygının her şeyin önünde geldiğini belirten Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu, “Benim her vakit ön plana çıkartmak istediğim bir şey var. Rakibe, alana, oyuncuya, taraftara hürmet. Her şeyin ötesinde bir atlet kendisine saygılı olursa hangi branş olursa olsun seyredilebilir hale geliyor. Dünya yıldızı olabilirsiniz fakat bir atlet olmak için fazlasına gereksiniminiz var. Mustafa Kemal Atatürk’ün de gibi ‘Sporcunun; zeki, çevik ve ahlaklısı.’ Aslında buraya hepimiz giriyoruz. Ben Uğurcan’ı kutluyorum. Biz birlikte büyüdük. Ben geldiğimde kendisi 3’üncü kaleciydi. Örnek bir sporcuydu. Bu anlamlı ödül törenini düzenlediği için TFF başkanına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Çağdaş Atan: “Bu ödülü aldıktan sonra hakemler hakkında hiç konuşmayacağız”

İstiklal Caddesi’nde yaşanan atakta hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar dileyerek konuşmasına başlayan Çağdaş Atan, “Çok üzgünüm. Milletimize baş sıhhati diliyorum. Burada olmak çok özel. Futbol hoş bir oyun. Ben de çok seviyorum. Biz antrenörler de bu oyunun bir kesimiyiz. Bizim üstümüze düşen oyunu geliştirmek. Hedefimiz yalnızca futbol konuşmak, geliştirmek. Bu doğrultuda da Türk futbolunun gelişmesine bir nebze katkımız olursa ne memnun bize. Bundan sonra da bu türlü devam edeceğiz. Çok fazla hakemlerle ilgili konuşan bir teknik yönetici değilim. Bu sene yalnızca bir maçtan sonra konuştum. Bu mükafatı aldıktan sonra hakemler hakkında hiç konuşmayacağız” sözlerini kullandı.

Stefan Kuntz: “Ülkem adına herkese baş sağlığı diliyorum”

Çağdaş Atan’a mükafatını veren A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, “Öncelikle dünkü olaylarla ilgili telefonlar aldık. Yakınlarımız bu konuda çok üzgün olduklarını söylediler. Ülkem adına herkese bağ sağlığı diliyorum. Türkçe öğreniyorum. Çağdaş ismini merak etmiştim. Böyle bir durumun Çağdaş hoca tarafından olması çok güzel. Çağdaş hocanın hal ve hareketleri uluslararası seviyede. Onun bu ödülü alması Türk futbolu ve onun için önemli bir konu” dedi.

Mecnun Otyakmaz: “Sivasspor adına terörü lanetlediğimizi haykırmak istiyoruz”

Sivas’a gelen herkese misafirperverlik yaptıklarını söyleyen Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, “Sivasspor adına terörü lanetlediğimizi haykırmak istiyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Sivas, futbol adına güzel bir şehir. Sivas’a gelen herkese misafirperverlik gösteriyoruz. Bunun da takdir edilmesi bizi son derece keyifli etti” diye konuştu.

Rıza Çalımbay: “Futbolun içindeki herkesin birbirine saygı duyması gerekiyor”

Ülke olarak dün kötü bir gün geçirdiğimizi ifade eden Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, “Hepimizin başı sağ olsun. Makus bir gündü. Federasyon liderimizi kutluyorum. Bizler teknik yöneticiler olarak çok kasvetler yaşayarak işimizi yapıyoruz. Bazen âlâ gidiyor. Bazen makus giderken yansılar alıyoruz. Futbolun içindeki herkesin birbirine hürmet duyması gerekiyor. Bazen istemediğimiz şeyler oluyor fakat uygun sonuçlandırmamız gerekiyor. Hürmetimizi yitirmememiz gerekiyor. Biz mütevazı bir ekibiz. 3 sene üst üste Avrupa’ya gittik. Lider olarak gurubu tamamladık. Bunun sonunu daha iyi getireceğiz. Biz Avrupa’da maçlarımızı mili maç oynuyor üzere oynuyoruz” şeklinde konuştu.

Ziya Erdal: “Ödül için herkese teşekkürler”

Ödül için teşekkürlerini ileten Sivasspor Kaptanı Ziya Erdal, şöyle konuştu:

“Dünkü olay ülkemizi yasa boğdu. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum, yaralılara Allah şifa versin. Ödül için herkese teşekkür ediyorum.”

Fatih Özgökçen: “Böyle ödüllerle verilen görevi daha iyi yapma gayreti içinde oluyoruz”

Türk futbolunu güzelleştirmek için çaba sarf ettiklerini belirten Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen, şu ifadeleri kullandı:

“Dün elim bir hadise yaşadık. Hüzünlerimizi iletmek istiyorum. Bu türlü ödüllerle verilen misyonu daha âlâ yapma çabası içinde oluyoruz. Bu işi güzelleştirmek için uğraş sarf ediyoruz. Yalnızca futbolun hoşluğunu alana yansıtmamız gerekiyor. Herkese teşekkür ediyorum.”

Ömer Faruk Ayvacı: “Umarım büyük takımlarımızın taraftarlarına da örnek oluruz”

Ödüle layık görüldükleri için teşekkürlerini ileten Başakşehir Asbaşkanı Ömer Faruk Ayvacı, “Milletimizin başı sağ olsun. Taraftarımızın sayısı az olsa da bu mükafata layık görüldüğümüz için teşekkür ediyorum. Umarım büyük ekiplerimizin taraftarlarına da örnek oluruz” diye konuştu.

Sezonun birinci Fair Play/Adil Oyun Ödülleri’ni kazananları şöyle;

Fair Play/Adil Oyun Kadro Mükafatı: Demir Küme Sivasspor

Fair Play/Adil Oyun Teknik Yönetici Mükafatı: Çağdaş Atan (Yukatel Kayserispor)

Fair Play/Adil Oyun Futbolcu Mükafatı: Uğurcan Çakır (Trabzonspor)

Fair Play/Adil Oyun Başkan/Yönetici Mükafatı: Fatih Özgökçen (Arabam.com Konyaspor)

Fair Play/Adil Oyun Taraftar Mükafatı: Medipol Başakşehir FK

Kazananlara plaket ve teşvik mükafatları

Türkiye Futbol Federasyonu, sporun vazgeçilmez bedeli Fair Play ruhunun yaygınlaştırılmasını hedefleyen mükafatları kazananları maddi ve manevi olarak da ödüllendirdi. Ödül alanlara gövdesi gümüş ve üst kısmında altın kaplama topun yer aldığı ve üzerinde Gazi Mustafa Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim” kelamının yer aldığı plaket verildi. Ayın futbolcusu ve teknik yöneticisi 50’şer bin, ayın ekibi ve taraftarı mükafatını alan kulüpler de 100’er bin lira teşvik mükafatı aldı.

Ödül sahiplerini Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Heyeti belirledi

Ayda bir 5 kategoride Fair Play/Adil Oyun mükafatı veren Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Şurası, TFF İdare Konseyi tarafından geçtiğimiz Ağustos ayı sonunda oluşturuldu. Çalışmalarına başlayan ve başkanlığını Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ın yaptığı konseyde, Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Attila Gökçe, Ömer Üründül, Ali Erten, Banu Yelkovan ve Berrin Altınöz üzere kıymetli akademisyenler, spor muharrirleri ve yöneticiler yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaliteli, türbanlı Eyüp eskort kızlar
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort